PL DE  
 
 

W historycznym  spichlerzu nad Motławą warto odwiedzić Browarnię i siedząc przy barze, podziwiając  lśniąca, miedzianą warzelnię, skosztować najlepszego polskiego piwa roku 2011.

Natomiast po drugiej stronie Motławy odwiedzić można pracownię fotografa Marka Mazura i obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych za pomocą bursztynowego obiektywu. Portret wykonany tą techniką będzie z pewnością ciekawą pamiątką z Gdańska.

 
 

Warto wybrać się na wycieczkę do Sopotu — nadmorskiej miejscowości uzdrowiskowej stanowiącej środkową część Trójmiasta i poczuć bryzę, spacerując po najdłuższym molo w Europie (511,5 m).

Warto odwiedzić Gdynię, polskie miasto portowe z początku XX w.
Gdynia obejmuje rozległe nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe, gdzie cumują jednostki muzealne – niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza.

 
 

Proponujemy też wyprawę statkiem na Westerplatte, miejsca w którym  1 września 1939 o godz.  4.45 z niemieckiego krążownika Schleswig-Holstein padły  pierwsze strzały II wojny światowej i do Twierdzy Wisłoujście, położonej przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej średniowiecznej twierdzy, mającej za zadanie obronę Gdańska od strony morza.
Jej centrum  stanowi cylindryczna wieża, która do 1758 służyła za latarnię morską. Jest ona otoczona przez ceglany wieniec, do którego zewnętrznego obwodu przylegają domy oficerskie. Wokół wieńca zbudowano czterobastionowy Fort carré.

Warto zwiedzić okolice Gdańska:


Zamek w Malborku- najlepiej zachowany i jeden  z największych na świecie  zespołów gotyckiej architektury, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 
 

Frombork – małe, spokojne  miasteczko nad Zalewem Wiślanym, w którym większość swego życia spędził Mikołaj Kopernik. Obejrzeć tu można doskonale zachowany Zespół Katedralny.

Stutthof – były hitlerowski obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska w położonej 36 km na wschód od Gdańska  miejscowości Sztutowo. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem powstałym poza obszarem Niemiec. Liczbę więzionych tu osób ocenia się na 110–127 tysięcy, z tego zginęło 65 tysięcy. Obecnie muzeum.

 
 
  Copyright © 2011 Bogdan Rink designed by mleczko.biz